środa, 29 kwietnia 2015

Salsiccia e spinaci ( biała kiełbasa ze szpinakiem)

Dziś kolej na coś toskańskiego, będzie to bardzo proste danie. Salsiccia to surowa kiełbasa, bardzo podobna do polskiej kiełbasy białej ( nieparzonej). Jedno z najprostszych toskańskich dań to duszone liście rzepy z podsmażoną kiełbaską. Ja je troszkę zmodyfikowałam i zamiast rzepy wykorzystałam szpinak.


Źródło: zasoby własne

Salsiccia e spinaci ( biała kiełbasa ze szpinakiem)

Składniki
(na4 osoby)

4 salsiccie toscane ( można wykorzystać białą kiełbasę nieparzoną)
500 g szpinaku
2 ząbki czosnku
100 ml białego wina
Łyżka oliwy z oliwek
Sól
Pieprz Cayenne
Białe pieczywo

  1. Rozgrzej patelnię grillową i podsmaż na niej kiełbaski, by nie były surowe w środku ( ok. 10 minut)
  2. W rondelku podsmaż czosnek, następnie dodaj szpinak. Gdy szpinak zwiędnie ( jeśli używasz świeżego) lub się rozmrozi ( gdy używasz mrożonego) dodaj wino i duś do momentu, w którym wino odparuje. Na koniec dopraw szpinak solą i pieprzem.
  3. Gotowy szpinak wyłóż na talerze, obok połóż podsmażoną kiełbaskę. Danie podawaj z białym pieczywem. * Smacznego!


* W Toscanii podaje się do większości dań tzw. „pane toscano” czyli biały chleb bez soli. Pieczywo nie zawiera soli po to, by zredukować jej zawartość w całym daniu. Chleb to element obowiązkowy większości toskańskich posiłków.  

wtorek, 28 kwietnia 2015

Sałatka z rukolą i szynką parmeńską

Szynka parmeńska jest bardzo lubiana przez Włochów. Zazwyczaj jedzą ją na surowo tylko z paluszkami grissini lub melonem. Ja zdecydowałam, że wykorzystam ją jako składnik sałatki i musze przyznać, że w połączeniu z rukolą, parmezanem i pomidorem smakuje wyśmienicie J



Sałatka z rukolą i szynką parmeńską

Składniki
(na 2 osoby)

100 g rukoli
1 duży pomidor
4 plasterki szynki parmeńskiej
Parmezan
2 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżki octu winnego
Oregano
Pieprz Cayenne



  1. Rukolę umyj, osusz i połóż na talerze.
  2. Dodaj do niej pokrojonego na kawałki pomidora.
  3. Szynkę parmeńską podsmaż na patelni ( bez użycia tłuszczu), a gdy się zarumieni dodaj ją do warzyw.
  4. Ocet wymieszaj z oliwą oraz oregano i polej przygotowaną sałatkę. Na koniec dodaj do sałatki świeżo starty parmezan. Smacznego!

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Muffinki cynamonowe z kawą i czekoladą

Muffinki to ciastka, które lubię przynajmniej z trzech powodów, są szybkie, można je zrobić z tego co akurat jest pod ręką, a co najważniejsze – zawsze wszystkim smakują. Tym razem połączyłam ze sobą cynamon, czekoladę i kawę, efekt był naprawdę super!

Źródło: zasoby własne


Muffinki cynamonowe z kawą i czekoladą

Składniki
(na 12 babeczek)

250 g mąki
1 jajko
Pół szklanki mleka
Pół szklanki oleju
Pół szklanki cukru
Szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 duża łyżka cynamonu

+ kawa rozpuszczalna i kilka kostek czekolady


  1. Nagrzej piekarnik do 180 stopni góra-dół.
  2. Mokre składniki na ciasto przełóż do miski, wymieszaj. Następnie dodaj składniki suche i wymieszaj ciasto za pomocą łyżki.
  3. Gotową masą napełnij papilotki do ¾ wysokości i umieść w nich po kawałku czekolady oraz posyp kawą rozpuszczalną.
  4. Piecz w nagrzanym piekarniku ok. 25 minut, do suchego patyczka. Smacznego!
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne




wtorek, 21 kwietnia 2015

Czarny makaron z krewetkami i groszkiem

Makaron barwiony sepią to prawdziwy rarytas, który udało mi się znaleźć w naszej wspólnej erasmusowej kuchni. Wbrew pozorom można tu znaleźć całkiem sporo różnych ciekawych produktów. Czarny barwnik jest w dzisiejszej sztuce kulinarnej wykorzystywany bardzo powszechnie do barwienia różnego rodzaju produktów. Przyznam szczerze, że początkowo czarna pasta nie przyciągnęła mojej uwagi, ale teraz uważam, że zdecydowanie warto jest ej spróbować. W smaku makaron praktycznie niczym się nie różni od tego „białego”, a czarny kolor pomaga ładnie zaprezentować pozostałe składniki potrawy. Makaron barwiony sepią najlepiej wykorzystywać do dań z rybą lub owocami morza, dobrze komponuje się z kolorem mięsa.

Źródło: zasoby własne


Czarny makaron z krewetkami i groszkiem

Składniki:
(na 1 osobę)

Czarny makaron tagliatelle
100 g krewetek tygrysich lub królewskich ( polecam obrać przed przygotowanie potrawy, o czym ja tym razem zapomniałam )
¾ szklanki mrożonego groszku
1 ząbek czosnku
1 łyżka śmietany
Sól
Pieprz
Sok z ½ cytryny
Łyżka masła


  1. Makaron ugotuj zgodnie z wskazówkami na opakowaniu. Powinien być al dente.
  2. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż na nim pokrojony drobno czosnek. Następnie dodaj krewetki oraz groszek, smaż razem ok. 2 minuty. Na koniec dodaj sól, pieprz oraz sok z cytryny i śmietanę. Gotuj ok. 2 minuty, by sos troszkę zgęstniał.
  3. Ugotowany makaron dodaj do sosu krewetkowo-groszkowego, wymieszaj i możesz już serwować potrawę. Smacznego!
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne



poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Stek wołowy z blanszowanym szpinakiem

Wołowina to jedno z najzdrowszych mięs, zawiera niewiele tłuszczu i dostarcza do naszego organizmu niezbędne dla zdrowia składniki. Wielu ludzi unika przyrządzania wołowiny ponieważ często wychodzi ona gumowata lub zbyt twarda. W rzeczywistości jeśli chcemy przyrządzić ten rodzaj mięsa odpowiednio wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach dzięki którym zawsze będzie ono smaczne i rozpływające się w ustach J

Źródło: zasoby własne


Stek wołowy z blanszowanym szpinakiem

Składniki
(na 1 osobę)

1 stek wołowy ( u mnie antrykot o grubości ok. 1 cm)
2 gałązki rozmarynu
Płaska łyżka oleju roślinnego*
Szczypta soli gruboziarnistej
2 ząbki czosnku

Szpinak:
3 garści świeżego szpinaku
Łyżeczka masła
Szczypta soli
Szczypta chili
Łyżka serka Philadelphia

  1. Mięso umyj, osusz ręcznikiem papierowym, posmaruj z obydwu stron olejem, a na wierzch połóż rozmaryn i rozgniecione ząbki czosnku. Odstaw na ok. 30 minut. Nie polecam odkładania mięsa do lodówki, bo steki przed smażeniem powinny mieć temperaturę pokojową. Jeśli włożysz na patelnię zimny stek obniży to temperaturę smażenia, a co za tym idzie – mięso będzie twarde.
  2. Po 30 minutach w rondelku rozpuść masło i zblanszuj szpinak z dodatkiem soli i chili. Na koniec dodajserek Philadelphia i wymieszaj wszystko razem.
  3. Rozgrzej mocno grillową patelnie, a gdy będzie już gorąca, połóż na niej mięso wraz z oliwą, rozmarynem i czosnkiem. Długość smażenia zależy od tego jaki stopień wysmażenia mięsa lubisz. Dla mnie najlepszy jest medium/medium rare i w tym przypadku ogólna zasada to smażenie po 1 minucie na każdy 1 cm grubości mięsa z każdej strony. Jeśli lubisz steki well done trzymaj je na patelni dłużej, a jeśli jesteś amatorem steków rare lub blue smaż je relatywnie krócej. Podczas przekręcania steków postaraj sie zrobić to bardzo delikatnie, nie nakłuwać mięsa, by zapobiec utracie soków. 
  4. Dopiero, gdy stek będzie usmażony dopraw go gruboziarnistą solą i odstaw na ok. 3 minuty zanim przekroisz mięso. Pamiętaj, że stek był smażony na gorącej patelni, tak więc soki w jego wnętrzu są bardzo gorące. Jeśli przekroisz mięso od razu po zdjęciu z patelni spowoduje to szybkie wycieknięcie soków, a wołowina straci swoją miękkość.
  5. Teraz gdy już wszystko gotowe wyłóż na talerz szpinak, obok usmażone mięso i delektuj się smakiem doskonale przygotowanej wołowiny. Smacznego J

*do smażenia steków używaj masła klarowanego lub olejów roślinnych, które charakteryzują się wysokim punktem dymienia. Nigdy nie smaży się steków na zwykłym maśle ani na oliwie z oliwek, które szybko się palą. Zwykłe masło można położyć dopiero na już usmażone mięso


niedziela, 19 kwietnia 2015

Ciasto marchewkowe z nutą pomarańczy i polewą czekoladową

Marchewka to popularne warzywo właściwie na całym świecie. Jest powszechnie wykorzystywana do różnego rodzaju zup, sosów lub surówek, ale znajduje również zastosowanie w deserach. Dziś przepis na ciasto marchewkowe z nutą pomarańczy i pyszną czekoladową polewą. To ciasto jest doskonałym pomysłem na niedzielny deser J

Źródło: zasoby własne


Ciasto marchewkowe z nutą pomarańczy i polewą czekoladową

Składniki:

2 szklanki startej marchewki
Ok. 300 g mąki
4 jajka
¾ szklanki oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Łyżka cynamonu
Łyżka przyprawy do piernika
Szczypta soli
¾ szklanki mąki
Sok z 1 pomarańczy

Na polewę:
Pół tabliczki gorzkiej czekolady
30 ml śmietanki kremówki 30%

+ orzechy laskowe i kandyzowana skórka pomarańczowa

  1. Nagrzej piekarnik do 180 stopni.
  2. Ubij jajka z cukrem, a gdy masa stanie się kremowa stopniowo dolewaj olej i sok z pomarańczy nie przestając miksować. Następnie dodawaj stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, cynamonem, solą i przyprawą do piernika. Masa powinna być gęsta, gdy jest rzadka, dosyp trochę więcej mąki.
  3. Na sam koniec dodaj do ciasta startą marchewkę i wymieszaj łyżką na gładką masę.
  4. Przełóż ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki i piecz w nagrzanym piekarniku ok. 50 minut ( do suchego patyczka)
  5. Gdy ciasto będzie już upieczone i ostudzone zrób polewę. W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę gorzką ze śmietanką i polej nią ciasto. Posyp na wierzchu kandyzowana skórką pomarańczy i orzechami. Smacznego!


Marchewkowy zawrót głowy

sobota, 18 kwietnia 2015

Tagliatelle z kurczakiem w sosie cytrynowo bazyliowym

Sobota to taki dzień, w którym każdy z nas jest nieco zabiegany. Nie ma zbyt dużo czasu na gotowanie obiadu, a najlepiej, to gdyby zrobił się on sam, bo  sprzątanie, zakupy czy czas spędzany z rodziną są ważniejsze od siedzenia w kuchni. Tak więc dziś prosta pasta, która właściwie robi się sama.

Źródło: zasoby własne


Tagliatelle z kurczakiem w sosie cytrynowo bazyliowym

Składniki
(na 4 osoby)

400 g makaronu ( Tagliatelle lub pappardelle)
500 g piersi z kurczaka
1 cytryna
Pęczek bazylii
4 ząbki czosnku
200 ml śmietany 18 procent
Sól pieprz
Łyżka oliwy

  1. Kurczaka pokrój w kostkę, czosnek w plasterki, przełóż do miski, zalej sokiem z cytryny, dodaj 5 listków bazylii, przykryj miskę folią i odstaw do lodówki na 30 minut.  
  2. Po 30 minutach zagotuj osolona wodę na makaron i ugotuj go al dente zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  3. Wyjmij kurczaka z lodówki i usuń z niego liście bazylii, rozgrzej na patelni łyżkę oliwy, przełóż na nią kurczaka wraz z sokiem z cytryny i czosnkiem i smaż ok. 5 minut, by mięso nie było surowe i nabrało złotego koloru.
  4.  Następnie dodaj śmietanę, sól, pieprz i wymieszaj. Gotuj razem ok. 3 minuty, jeśli sos jest zbyt gęsty dolej troszkę wody lub mleka.
  5. Na koniec posiekaj kilka listków bazylii i dodaj do sosu.
  6. Ugotowany makaron wymieszaj z kurczakiem. Na talerzach udekoruj potrawę listkami bazylii. Smacznego!



piątek, 17 kwietnia 2015

Zapiekane naleśniki z pieczarkami

Naleśniki to jedna z bardziej uniwersalnych potraw. Są idealne na słodko i na słono, można do nich włożyć praktycznie wszystkie ulubione składniki i za każdym razem smakują tak samo dobrze. Tą potrawę zrobiłyśmy razem z moimi współlokatorkami na Włosko-Portugalsko-Hiszpańsko-Polską kolację i wszystkim bardzo smakowała.

Źródło: zasoby własne


Zapiekane naleśniki z pieczarkami


Składniki
(na 8 osób)

Naleśniki:
(na 16 naleśników)
2 jajka
2 szklanki mleka
300 g mąki
Szczypta soli
4 łyżki oliwy lub rozpuszczonego masła

Farsz:
1 kg pieczarek
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
Sól
pieprz
natka pietruszki

300 g tartego sera

Beszamel
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1,5 szklanki zimnego mleka
Łyżeczka tartej gałki muszkatołowej


  1. W wysokim naczyniu wymieszaj lub zmiksuj mąkę, jajka, mleko i sól. Na sam koniec dodaj masło lub oliwę  mieszaj do połączenia się składników. Gdy masa jest zbyt gęsta dolej mleka, zbyt rzadka dosyp mąki. Naleśniki smaż na średnim ogniu.
  2. Piekarnik nagrzej do 180 stopni góra dół.
  3. Pieczarki pokrój na małe kawałki lub zetrzyj na tarce, czosnek i cebulę drobno posiekaj.
  4. Na oliwie zeszklij czosnek i cebulę, następnie dodaj pieczarki, sól i duś razem, aż woda z pieczarek całki wiecie odparuje. Na sam koniec dopraw sporą ilością pieprzu i posiekaną natką pietruszki.
  5. Beszamel: Rozpuść masło, dodaj do niego mąkę i smaż razem ok. 30 sekund. Następnie dolej zimne mleko, wymieszaj dokładnie i zagotuj, by sos stał się aksamitnie gładki i gęsty ( powinien mieć konsystencję budyniu).  Na koniec dopraw gałką muszkatołową.
  6. Gotowe placki naleśnikowe posmaruj odrobiną beszamelu, następnie włóż po łyżce pieczarek, posyp startym serem i złóż tak jak krokiety. Układaj jeden obok drugiego w formie do zapiekania.
  7. Na sam koniec pokryj naleśniki pozostałym beszamelem, posyp obficie serem i zapiekaj w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut ( aż na naleśnikach powstanie złota serowa skorupka). Smacznego!
                                                             przed pieczeniem....
Źródło: zasoby własne

i po! :)
Źródło: zasoby własne

czwartek, 16 kwietnia 2015

Malfatti szpinakowe z sosem pomidorowym

Co dziś na obiad? Przyznam szczerze, że sama dziś zadałam sobie to pytanie, bo zupełnie nie miałam pomysłu na to co mogę ugotować. Miałam ochotę na lekkie danie, ze szpinakiem, który uwielbiam. Miałam też ricottę, więc zdecydowałam, że zrobię włoskie kluski malfatti, tzn. „brzydko zrobione”. Fakt, te kluseczki nie są najpiękniejsze, ale za to smakują przepysznie!

Źródło: zasoby własne


Malfatti szpinakowe z sosem pomidorowym
Inspiracja: http://www.buonissimo.org

Składniki:
(na 2 osoby)

Na kluski:
100 g sera ricotta
250 g szpinaku ( najlepiej świeży )
1 jajko
Ok. 100 g mąki
5 łyżek tartego parmezanu
Łyżeczka tartej gałki muszkatołowej
Szczypta soli
Szczypta pieprzu
Płaska łyżka masła

Na sos:
200 g świeżych pomidorów ( lub pomidorów z puszki)
2 ząbki czosnku
Rozmaryn
Sól
Pieprz
Pieprz Cayenne
Łyżka oliwy z oliwek


  1. Szpinak umyj, pokrój na mniejsze kawałki i blanszuj na patelni z dodatkiem masła.
  2. Czosnek drobno pokrój, przełóż na drugą patelnie i podsmaż. Następnie dodaj obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory i duś razem ok. 5 minut. Dopraw solą, pieprzem, pieprzem Cayenne i rozmarynem.
  3. Zagotuj w garnku 1 litr osolonej wody.
  4. Zblanszowany szpinak przełóż do miski. Dodaj do niego ricottę, parmezan, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, jajko i mąkę – wymieszaj do połączenia się składników. Z powstałej masy formuj podłużne kluseczki – jeśli masa nie jest plastyczna zagęść ją mąką, a ręce posmaruj mąką lub zimna wodą, ułatwi to formowanie malfatti. Gotowe kluseczki gotuj w osolonej wodzie ok. 3 minuty.
  5. Na talerz wyłóż pomidorowy sos, następnie ugotowane malfatti, a całość posyp świeżo startym parmezanem i ziołami. Smacznego!
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne


Owsianka z bananem i żurawiną

Owsianka na dzień dobry? To doskonały sposób na dobry początek dnia. Dzięki smakowitym dodatkom zwyczajne płatki owsiane zamieniają sie w przepyszną potrawę, która doda Ci sił i wprowadzi w radosny nastrój gdy tylko wstaniesz  z łóżka :)



Owsianka z bananem i żurawiną

Składniki
(na 1 osobę)

1 szklanka mleka
4 łyżki płatków owsianych
1 banan ( najlepiej dobrze dojrzały, wtedy ma bardziej intensywny smak)
łyżeczka cynamonu
łyżka suszonej żurawiny
łyżka miodu



  1. Do rondelka wlej odrobinę wody, szklankę mleka i wsyp płatki owsiane. Gotuj ok 5 minut od zagotowania co jakiś czas mieszając
  2. Banana pokrój na małe kawałki i przełóż do miseczki, z której będziesz jeść śniadanie. Posyp go odrobiną cynamonu i polej łyżeczka miodu.
  3. Ugotowaną owsiankę przełóż do miski z bananem. Na wierzchu posyp ją jeszcze odrobiną cynamonu, dodaj drugą łyżeczkę miodu i posyp suszoną żurawiną. Smacznego!

środa, 15 kwietnia 2015

Sałatka z rukoli, ricotty, suszonej żurawiny i orzechów włoskich

Sałatka to doskonały przykład na to, że w kilka chwil można wyczarować smaczny i zdrowy posiłek wykorzystując te składniki, które akurat znajdują się w lodówce. Ta wersja sałatki doskonale sprawdzi się na drugie śniadanie, jako dodatek do mięsa lub lekką kolację. Minimum składników – maksimum smaku J

Źródło: zasoby wlasne


Sałatka z rukoli, ricotty, suszonej żurawiny i orzechów włoskich

Składniki:
( na 1 osobę)

Duża garść rukoli ( można pomieszać z roszponką)
1 pomidor
2 łyżki sera ricotta
1 łyżka orzechów włoskich
1 łyżka suszonej żurawiny
Szczypta chili
Szczypta suszonego rozmarynu
Łyżka oliwy z oliwek
Łyżka octu winnego
Odrobina tartego parmezanu



  1. Sałatę umyj i przełóż na talerz
  2. Pokrój pomidora, orzechy upraż na suchej patelni i dodaj do sałaty.
  3. Następnie rozłóż ricottę na sałatce i posyp całość żurawiną oraz tartym parmezanem.
  4. Na sam koniec polej sałatkę oliwą i octem, dopraw rozmarynem i chili. Smacznego!
Źródło: zasoby własne


wtorek, 14 kwietnia 2015

Grillowany łosoś ze szpinakiem i pomidorami koktajlowymi

Łosoś jest bardzo smaczna rybą i prawdziwą skarbnicą witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych składników niezbędnych dla zdrowia. Istnieje bardzo dużo sposobów serwowania łososia, jednak moim zdaniem najlepszy jest grillowany lub pieczony. Ten pomysł na łososia wyjątkowo mi smakuje i jest niezwykle szybki do przygotowania.

Źródło: zasoby własne


Grillowany łosoś ze szpinakiem i pomidorami koktajlowymi


Składniki
( na 1 osobę)
1 dzwonko świeżego łososia
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka soku z cytryny
Sól
Pieprz Cayenne
1 łyżeczka rozmarynu
1 ząbek czosnku

1 gałązka pomidorów koktajlowych
50 g szpinaku
Łyżka masła



  1. Łososia umyj, osusz i zamarynuj w oliwie, soli, pieprzu Cayenne, rozmarynie i pokrojonym w plasterki ząbkiem czosnku. Zawiń w folie aluminiową i odstaw do lodówki na ok. 20-30 minut.
  2. Po upływie tego czasu rozgrzej patelnię grillową, łososia wyjmij z lodówki, skrop sokiem z cytryny i grilluj po 3-4 minuty z każdej strony. W połowie smażenia obok łososia połóż gałązkę pomidorów koktajlowych, by się delikatnie grillowały.
  3. Na osobnej patelni rozgrzej masło i ublanszuj na nim szpinak. Ten proces trwa ok. 1,5 minuty.
  4. Gotowy szpinak wyłóż na talerz na nim ułóż łososia, a obol grillowane pomidory. Smacznego!

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Faszerowane anchovies i European Street Food Festival - włoskich pyszności ciąg dalszy

Włochy to raj! Tak i w tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady. Szczególnie teraz, gdy wiosna zawitała już tu na dobre, można chodzić na plaże, popijać chłodne wino i delektować się późnym śniadaniem na tarasie z widokiem na rzekę każdy dzień wydaje się być piękniejszy. Przez ostatnie kilka dni miałam okazję sporo podróżować, bo wraz z przyjaciółmi zwiedziłam Monterosso i Florencję. To cudowne miejsca, których uroku nie da się opisać słowami, tam trzeba pojechać! Jak to w moim przypadku bywa, nie obyło się bez gotowania i próbowania lokalnych przysmaków. W Monterosso miałam okazję spróbować faszerowanych anchovies oraz owoców morza. O ile smażone krewetki, kalmary czy kałamarnice jadłam już wcześniej, to z faszerowane anchovies były dla mnie były dla mnie zupełną nowością i to prawdziwym rarytasem! Te maleńkie śledziki są faszerowane rybą, a następnie smażone w tłuszczu. Ich smak jest cudowny, bardzo delikatny, a skórka chrupiąca.


                                                               faszerowane kalmary
Źródło: zasoby własne


chrupiąca mieszanka owoców morza
Źródło: zasoby własne



We Florencji z kolei byliśmy na największym Street Food Festiwalu jak ido tej pory miałam okazję zobaczyć.  Co ciekawe, był to festiwal na skalę Europejską i podczas niego była możliwość spróbowania „ulicznego jedzenia” z wielu różnych krajów. Obok tradycyjnych burgerów wielbiciele jedzenia mogli skosztować oliwek w truflach, zdrowych frytek z batatów, sałatek z mozzarellą di buffala, risotto z szafranem popularnego w Mediolanie, tradycyjnej włoskiej farinaty i napić się regionalnego piwa. To był cudowny weekend, pełen kulinarnych doświadczeń J


Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

kolejki nie miały końca!
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

kilka pomysłów na wykorzystanie mozzarella di buffala wytwarzanej z mleka bawolic zgodnie z oryginalną recepturą 
Źródło: zasoby własne

ogromny piec do pieczenia włoskiej farinaty ( placek na bazie mąki z ciecierzycy, wody, soli i oliwy) umieszczony w food trucku - robi wrażenie!
Źródło: zasoby własne




piątek, 10 kwietnia 2015

Kurek czerwony z kuksusem

Ryba to doskonałe danie na piątkowy obiad, tym bardziej, że nadchodzi wiosna i mamy coraz większą ochotę na lekkie, a pożywne dania. Ryba, którą wykorzystałam w przepisie to gallinella (kurek), która jest ogólnie dostępna we Włoszech, a szczególnie w rejonach Toskanii. Ten gatunek ryby poławiany jest nie tylko w Morzu Śródziemnym, lecz również między innymi w Morzu Bałtyckim, wiec jeśli uda Ci się go znaleźć w Polsce polecam wypróbować!

Źródło: zasoby własne



Kurek czerwony z kuksusem

Składniki
(na  1 osobę)

1 filet kurka czerwonego
1 ząbek czosnku
Łyżka oliwy z oliwek
Sól
Biały pieprz
1 łyżka soku z cytryny
1 plasterek cytryny

Na kuskus:
Pół szklanki kaszy kuskus
Kawałek fen kuła
Kawałek cebuli
Łyżeczka kurkumy
Świeża natka pietruszki
Sól



  1. Rybę umyj i osusz, a następnie zamarynuj w oliwie, plasterkach czosnku, pieprzu i soli. Odstaw na ok. 10 minut w chłodne miejsce.
  2. Na patelni podsmaż pokrojony w kostkę fenkuł oraz cebulę.
  3. Ugotuj kasze kuskus zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  4. Na czystek patelni połóż folię aluminiową, na niej filet ryby ( skórą do dołu), podlej go sokiem z cytryny i 1/3 szklanki wody, a na wierzchu połóż plasterek cytryny. Złóż do siebie brzegi folii i duś rybę na średnim gazie ok. 6 minut.
  5. Ugotowany kuskus przełóż na patelnie z podsmażonym fenkułem i cebulą, dopraw solą, pieprzem, kurkumą i posiekaną natką pietruszki. Przełóż na talerz, obok połóż gotową rybę, smacznego!

czwartek, 9 kwietnia 2015

Najpyszniejszy sernik

Delikatny, aksamitny, słodki, puszysty…to tylko kilka przymiotników, którymi można opisać ten oto sernik. Jest to najpyszniejszy sernik jaki jadłam, który moja mama zrobiła dla mnie, gdy wróciłam do domu na Święta. Do tej pory pamiętam jego cudowny smak! Już nie mogę doczekać się kolejnego powrotu do Polski, bo mama obiecała powtórzyć ten smakowity wypiek J

Źródło: zasoby własne


Najpyszniejszy sernik
Inspiracja: www.kuchnialidla.pl

Na ciasto:
100 g masła
200 g mąki
50 g cukru
Łyżka cukru waniliowego
1 jajko
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Szczypta soli

Na masę serową:
1 kg twarogu dwukrotnie mielonego
125 g miękkiego masła
Szklanka cukru
8 jajek
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka pestek wanilii
Garść rodzynek ( można namoczyć w rumie, mocnej herbacie lub wodzie z cukrem)

+ konfitura malinowa/wiśniowa, syrop klonowy



  1. Mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól przesiej do miski, dodaj pokrojone w małe kawałki masło, wbij jako i zagnieć ciasto. Odstaw do lodówki na min. 1 godzinę.
  2. Nagrzej piekarnik do 180 stopni.
  3. Masa serowa: oddziel żółtka od białek: białka odstaw do lodówki, a żółtka ubij z cukrem na kremową masę. Stopniowo dodawaj do żółtek z cukrem masło, a następnie ser. Wyłącz mikser i dodaj do masy przesianą mąkę ziemniaczana oraz pestki wanilii i wymieszaj całość dokładnie.
  4. Białka ubij na sztywną pianę, a następnie dodaj je do serowa i delikatnie wmieszaj w masę do połączenia wszystkich składników.
  5. Na koniec dodaj do masy serowej rodzynki i wymieszaj całość.
  6. Na spód wyłożonej papierem do pieczenia blachy wyłóż przygotowane ciasto – powinno mieć grubość ok. 10 mm, nakłuj widelcem. Na przygotowany spód wyłóż serową masę. Piecz w nagrzanym piekarniku ok. 50 minut ( do „suchego patyczka”)
  7. Podawaj z syropem klonowym i konfiturą. Smacznego!
Źródło: zasoby własne

wtorek, 7 kwietnia 2015

Makaron z farszem

Święta, święta i po świętach - ten czas naprawdę szybko mija! Nie wiem jak u Was, ale u mnie stoły uginały się pod ciężarem przeróżnych pyszności. Wielkanoc to oczywiście święta podczas których głównym składnikiem większości świątecznych potraw są jajka, jednak w mojej rodzinie są też dzieci, które nie przepadają za smakiem tradycyjnego barszczu białego. Dlatego też nie mogło zabraknąć rosołu. Zastanawiasz się czasem co zrobić z gotowanym mięsem z rosołu? Makaron z farszem - to bardzo proste i smaczne danie, które pozwoli Ci wykorzystać mięso, którego używasz do gotowania rosołu.

Źródło: zasoby własne


Makaron z farszem
( na 4 osoby)

400 g makaronu fusilli lub penne
ok 500 g ugotowanego mięsa z rosołu ( np wołowina, indyk, kurczak)
1 cebula
sól
pieprz
olej do smażenia



  1. Makaron ugotuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
  2. Ugotowane i ostudzone mięso z rosołu zmiel w maszynce do mięsa.
  3. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i podsmaż na nim pokrojoną w małą kostkę cebulę, a gdy się zezłości dodaj do niej zmielone mięso mielone i smaż razem ok 2 minuty. 
  4. Następnie dodaj ugotowany makaron i około 2 chochle wody z gotowania makaronu. Gotuj razem, aż woda odparuje, dopraw solą i pieprzem. Smacznego
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne



niedziela, 5 kwietnia 2015

Mazurek chałwowo kawowy

Rodzinne świętowanie już się rozpoczęło, ale nie zaszkodzi jeszcze jeden przepis na mazurek. Nie jest zbyt słodki ani zbyt wytrawny, jak dla mnie w sam raz. Życzę Wam wszystkim wspaniałych Świat Wielkanocnych, udanych wypieków i kulinarnych eksperymentów oraz dużo radości ze Zmartwychwstania!

Źródło: zasoby własne


Mazurek chałwowo-kawowy

Składniki 

Na spód:
300 g mąki
175 g masła
100 g cukru
2 łyżki kakao ( gorzkie w proszku)
2 jajka
1 łyżka śmietany
1 łyżka kawy rozpuszczalnej

Na nadzienie:
200 g chałwy czekoladowo-waniliowej
50 ml śmietanki kremówki

orzechy do dekoracji


  1. Mąkę, cukier, kakao i kawę przesyp do miski, dodaj pokrojone w małe kawałki masło, śmietanę oraz jajka i zagnieć na gładkie ciasto. W razie potrzeby dodaj więcej maki lub śmietany. Gotowe ciasto włóż do woreczka i odstaw do lodówki na min. godzinę. 
  2. Po godzinie nagrzej piekarnik do 180 stopni. Ciasto na mazurek rozwałkuj i uformuj z niego dowolny kształt. Piecz w nagrzanym piekarniku ok 15 minut.
  3. Chałwę pokrój na małe kawałki, dodaj do niej kremówkę i zagotuj. Gotuj aż chałwa się rozpuści, a masa zgęstnieje. Gotową masą posmaruj wierzch mazurka i udekoruj ciasto orzechami. Smacznego!

sobota, 4 kwietnia 2015

Mazurek pomarańczowy

Mazurek to bardzo tradycyjne ciasto Wielkanocne, które jest bardzo proste w przygotowaniu. Uwielbiam piec mazurki, bo co roku wymyślam nie tylko nowe smaki, lecz również nowe kształty, które sprawiają, że to ciasto jest wyjątkowo dekoracyjne i wprowadza do domu wiosenną atmosferę.

Źródło: zasoby własne


Mazurek pomarańczowy

Ciasto:
300 g mąki
175 g masła
80 g cukru
1 łyżka cukru waniliowego Delecta
3 krople aromatu śmietankowego Delecta 
2 jajka
1 łyżka śmietany
Garść zgniecionych na proszek migdałów
1 łyżka startej skórki z pomarańczy

Nadzienie, galaretka pomarańczowa:
2 pomarańcze
sok z 1 cytryny
250 g cukru
1 opakowanie cukru waniliowego Delecta
2 łyżki żelatyny

+ migdały ze skórką, gorzka czekolada do rozpuszczenia, kandyzowana skórka pomarańczowa,
biała czekolada do rozpuszczenia


  1. Mąkę przesiej do miski i dodaj do niej pokrojone w małe kawałki masło. Posiekaj nożem. Następnie dodaj cukier i cukier waniliowy Delecta, jajka, śmietanę, olejek śmietankowy, zgniecione na proszek migdały i startą skórkę z pomarańczy. Zagnieć na gładkie ciasto. W razie potrzeby dodaj więcej maki lub śmietany. Ciasto włóż do woreczka i odstaw do lodówki na min. godzinę.
  2. Po upływie godziny nagrzej piekarnik do 180 stopni góra - dół.
  3. Ciasto na mazurek rozwałkuj i uformuj z niego dowolny kształt ( u mnie tulipan). Piecz ok 15 minut w nagrzanym piekarniku.
  4. Galaretka pomarańczowa: z pomarańczy zetrzyj skórkę na drobnej tarce ( bez białej części) i przełóż do rondelka. Pomarańcze, wraz z białymi błonkami pokrój w dosyć małe kawałki, dodaj do skórki pomarańczowej. Następnie dodaj do pomarańczy sok z cytryny oraz cukier i cukier waniliowy. Gotuj na średnim ogniu ok 50 minut, aż konfitura zgęstnieje, a owoce się rozpadną. Do tak powstałej konfitury dodaj 2 łyżki żelatyny i wymieszaj, by się dokładnie rozpuściła.
  5. Galaretkę wyłóż na wierzch mazurka. Możesz go również ozdobić rozpuszczona białą i gorzka czekoladą, migdałami i kandyzowana skórką pomarańczową. Smacznego!

Źródło: zasoby własne



Wielkanocne wypieki z Delectą

piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkanocne babeczki czekoladowe z kajmakiem

Święta Wielkanocne to czas radosny warto obdarować w tym okresie najbliższych słodkim upominkiem. Moim zdaniem kruche babeczki z kajmakiem doskonale się sprawdzą w roli Wielkanocnych słodkości dla rodziny. One nie tylko pięknie wyglądają, lecz również nieziemsko smakują! :)

Źródło: zasoby własne


Wielkanocne babeczki czekoladowe z kajmakiem

Składniki
( na ok 20 małych babeczek)

Kruche ciasto czekoladowe:
300 g mąki
175 g masła
80 g cukru
2 łyżki kakao
1 jajko
1 duża łyżka śmietany


+ małe foremki do babeczek ( metalowe lub silikonowe)
masa kajmakowa
dżem porzeczkowy (lub inny o kwaskowym smaku)
cukierki M&M's



  1. Ciasto czekoladowe: Do miski przesiej mąkę, kakao, dodaj cukier i pokrojone w małe kawałki masło. Posiekaj nożem, a następnie dodaj jajko i śmietanę i zagnieć na gładkie dosyć twarde ciasto, W razie potrzeby dosyp więcej mąki lub dodaj śmietanę. Gotowe ciasto włóż do lodówki na min. godzinę.
  2. Po godzinie nagrzej piekarnik do 180 stopni.
  3. Ciasto rozwałkuj i wyklej nim brzegi foremek. Najlepiej jest korzystać z foremek metalowych, które są stabilne. Przed wyłożeniem ciastem należy je posmarować masłem i posypać bułką tartą, by upieczone babeczki można było bez problemu wyjąć. Jeśli nie posiadasz metalowych foremek możesz użyć silikonowe.
  4. Przygotowane babeczki nakłuj widelcem w kilku miejscach i piecz w nagrzanym piekarniku ok 15 minut.
  5. Na spód upieczonych babeczek rozsmaruj trochę dżemu, następnie wyłóż masę kajmakową i udekoruj cukierkami M&M's. Smacznego!
Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne












Wielkanocne Smaki - edycja V