Zapach razowego chleba na miodzie pamiętam jeszcze z czasów szkolnych. Najczęściej jedliśmy go z serem białym na śniadanie. W takiej formie najbardziej go lubię po dziś dzień. Chleb dosyć ciężki, a dodatek miodu sprawia, że najlepiej komponuje się z lekkimi dodatkami, nabiałem lub w formie "na słodko".
Chleb żytni razowy na miodzie
Składniki na jedną keksówkę
150 g aktywnego zakwasu żytniego
300 g mąki żytniej razowej (typ 2000)
200 g mąki żytniej typ 720
łyżka miodu (najlepiej gryczany lub inny o wyrazistym smaku)
łyżeczka soli
500 g letniej wody
dodatki:
olej do wysmarowania formy
otręby do posypania formy
1. Jeśli do przepisu będziesz wykorzystywać gotowy zakwas, który odpoczywa w lodówce, należy go z niej wyjąc na min. 12h przed rozpoczęciem pieczenia chleba i dokarmić taką sama ilością mąki żytniej razowej i letniej wody, a następnie wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe, zaciemnione miejsce.
2. Zakwas jest aktywny gdy widać, że zaczyna pracować ( pojawiają się w nim malutkie bąbelki).
W tym momencie można zacząć przygotowywać ciasto. Do misy, w której będziesz je wyrabiać wsyp wszystkie suche składniki, dodaj 500 ml letniej wody wymieszanej z miodem i aktywny zakwas i dokładnie wymieszaj.
3. Chlebek można wyrabiać ręcznie lub z pomocą miksera. Ja wykorzystuję do tego mikser ręczny z hakami spiralnymi ( czas wyrabiania 10 minut) lub mikser planetarny z klasycznym hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego ( 3 minuty na I prędkości i 7 minut na III prędkości). Należy pamiętać o tym, że ciasto na zakwasie jest o wiele luźniejsze od tego na drożdżach. Jest wyrobione gdy są widoczne gołym okiem duże pęcherzyki ( powstaje tzw siatka glutenowa) i zaczyna się odklejać od misy miksera i haków.
4. Gdy ciasto jest gotowe przykryj misę ściereczką i wstaw do zamkniętego piekarnika na 2h
5. Formę do pieczenia wysmaruj olejem i posyp otrębami żeby chleb do niej nie przywarł.
6. Podrośnięte ciasto przełóż delikatnie do formy i posyp makiem.
7. Ponownie przykryj ściereczką i wstaw na kolejne 2h do zamkniętego piekarnika.
8. Wyrośnięte ciasto wyjmij z piekarnika i nagrzej go do 240 stopni góra-dół. Pod koniec nagrzewania wstaw na najniższy poziom blaszkę z wodą.
9. Chleb wstaw do nagrzanego, zaparowanego piekarnika na środkowy poziom i piecz 15 minut w 240 stopniach i 35 minut w 200 stopniach. Blaszkę z wodą należy wyjąc z piekarnika po 25 minutach od wstawienia do niego chleba. Jeśli nie lubisz przypieczonej skórki na 10-15 minut przed końcem pieczenia wyłącz górne grzałki zostawiając włączone tylko dolne.
10. Upieczony chleb wyjmij z formy i sprawdź czy stukany od spodu wydaje głuchy odgłos. Jeśli tak - jest gotowy, jeśli nie wstaw go jeszcze na 5-10 minut do piekarnika z włączonymi dolnymi grzałkami.
11. Chleb wystudź na kratce z piekarnika. Nie należy go przekrawać zanim całkowicie nie wystygnie. W przeciwnym razie wyparuje z niego cała woda i bardzo szybko zrobi się czerstwy. Smacznego :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz