czwartek, 17 marca 2016

Sushi

Cześć :) Dziś chciałbym podzielić się z Wami krótką relacją z fantastycznych warsztatów organizowanych przez krakowską szkołę gotowania Kulinarne Kreacje , w których brałam udział w poprzedni weekend. Były one poświęcone kuchni japońskiej, a mianowicie robieniu sushi. Szczerze mówiąc, dopiero niedawno polubiłam ten przysmak, a moja pierwsza przygoda z sushi nie należy do najlepszych wspomnień. Zestaw zamawiany na wynos i zupełny brak pojęcia o tym jak należy jeść tą japońska potrawę sprawiły, że obiecałam sobie, że "już nigdy nie tknę sushi". Ta "obiecanka" szybko stała się nieaktualna, bowiem spróbowałam sushi w lokalu, wszystko było świeże i pięknie podane - raj dla oczu i podniebienia. Teraz staram się regularnie jeść tą potrawę odkrywając nowe połączenia smakowe i wreszcie czerpiąc inspirację do tego jak skomponować własne rolki w domowych warunkach.

Zanim Zapoznam Was z przepisem na sushi, kilka słów o ryżu, który jest jego podstawowym składniku. Nazwa sushi w tłumaczeniu na polski oznacza "kwaśny ryż", a to dlatego, że do ugotowanego ryżu dodaje się zaprawę przygotowaną z octu ryżowego, soli i cukru. Tak jak dowiedziałam się podczas warsztatów, nie ma jednego idealnego sposobu na ryż do sushi, ponieważ każdy gatunek ( a jest ich naprawdę dużo!) gotuje się inaczej. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z instrukcją gotowania umieszczoną na opakowaniu przez producenta. Ważne jest to, by ryż był krótkozianisty, ponieważ po ugotowaniu musi się dobrze kleić, by rolki się nie rozpadały.

Co do ryby - zaopatrujcie się w nią w dobrych sklepach. Czasami warto dołożyć kilkadziesiąt złotych po to, by mieć pewnosć, że nie zatrujecie się własną potrawą. Do sushi nigdy nie wykorzystujemy świeżej ryby bezpośrednio ze sklepu. Przed przygotowaniem potrawy należy ją dobrze umyć i poddać obróbce termicznej, a więc zamrozić, usmażyć, bądź upiec, w celu pozbycia się bakterii. Rybę zamrożoną najlepiej rozmrażać w lodówce ( dokładnie tak jak każde inne mięsa) lub kroić ostrym nożem bezpośrednio przed przygotowywaniem sushi. 

Za dużo tego pisania, bierzmy się do roboty :)
Poniżej przedstawiam Wam podstawowy przepis na sushi oraz zdjęcia mojego sushi, które udało mi się przygotować podczas warsztatów :)

Sushi 

Składniki

1 szklanka ryżu do sushi 
Zaprawa do ryżu (ok 3 łyżek octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru i szczypta soli)
ryba (u mnie łosoś i paluszki krabowe)
glony nori
+ dodatki ( u mnie świeży ogórek pokrojony w małe paseczki, sałatka z glonów wakame, serek Philadelphia, marynowana tykwa, świeża i marynowana biała rzepa, suszone słodkie chili)
+ mata do zawijania sushi owinięta folią spożywczą, ostry nóż, deska
sos sojowy 
wasabi

  1. Ugotuj ryż zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu przez producenta. Pamiętaj o zaprawieniu go zaprawą z octu ryżowego, cukru i soli. 

                                      Hoso maki (glony na zewnątrz, ryż w środku)

Źródło: zasoby własne
  1. Na macie do zwijania sushi połóż nori ( najlepiej połówkę, łatwiej będzie Ci się zwijało :))
  2. Następnie pokryj glon ( w kierunku od siebie ) cienką warstwą ryżu zostawiając na końcu cienki pasek glona potrzebny do zakończenia rolki. Ryżu nie należy "uklepywać", tylko delikatnie rozprowadzać opuszkami palców.
  3. Wyznacz sobie środek ryżu i zrób na nim cienki pasek z wasabi.
  4. Na wasabi układaj dowolne składniki ( u mnie serek Philadelphia, paluszek surimi, świeża i marynowana biała rzepa oraz sałatka z glonów wakame - dekoracja suszone słodkie chili)
  5. Zwijanie sushi: chwyć matę do zwijania od spodu dwoma kciukami, unieś do góry, a za pomocą palców wskazujących "wpychaj"składniki wgłąb ryżu jednocześnie zawijając sushi. Ryż powinien zetknąć się z ryżem. Uważaj żeby nie wkręcić maty do środka :) Gdy  ryż z zetknie się z ryżem, posmaruj pusty kawałek glona wodą i zawiń go dookoła rolki - by Twoje sushi się nie rozpadło.
  6. Tak przygotowaną rolkę pokrój ostrym nożem na 6 równych kawałków.

Źródło: zasoby własne

Uramaki ( ryż na wierzchu, glon w środku)

Źródło: zasoby własne

Źródło: zasoby własne


  1. Połóż nori na macie, jak najbliżej siebie.
  2. Na całej jego powierzchni rozprowadź ryż i posyp prażonym sezamem.
  3. Pokryj ryż drugą połową maty do zawijania, przewróć na drugą stronę. Teraz od spodu powinien być sezam i ryż, a na wierzchu nori.
  4. Wyznacz połowę i zrób wzdłuż linię z wasabi, układaj na niej dowolne składniki. ( u mnie sałatka z glonów wakame, surimi, świeża biała rzepa i serek Philadelphia).
  5. Zawijaj taką samą techniką jak Hoso maki, z tą różnicą, że nie musisz przejmować się tym, by ryż zetknął się z ryżem. Zawijaj rolkę do samego końca glona najciaśniej jak się da, by sushi się nie rozpadło.
  6. Gotową rolkę pokrój na 6 równych kawałków.
Nigiri ( ryż z rybą)

Źródło: zasoby własne


  1. Z ryżu przygotuj sobie małe kulki.
  2. Weź w palce plasterek ryby ( u mnie łosoś, ale może być dowolna ryba)
  3. Przełóż rybę na palce, przez jej środek zrób linię z wasabi i ułóż na kolkę ryżu.
  4. Uformuj ryż tak, by po przewróceniu na drugą stronę ryba całkowicie zakrywała ryż.
  5. Połóż nigiri na desce ryżem do dołu.



Sama technika robienia sushi jest dosyć skomplikowana. Mistrzowie przygotowują swoje rolki z niezwykłą starannością, a samo zawijanie ma dużo różnych etapów. Dlatego też zachęcam do obejrzenia filmików o tym jak zwijać sushi lub udziału w warsztatach - najlepiej uczy się pod okiem mistrzów w danym fachu! :) Mam jednak nadzieję, że udało mi się Was zachęcić do samodzielnego robienia tego smakołyk, a mój post nieco zaspokoił Waszą ciekawość na temat tajemnic kuchni japońskiej. 

いただきます(itadakimasu), co po japońsku oznacza Smacznego :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz